21st Century Community Learning Center Grantees

A | B | C | D | E |F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y

Action for the Betterment of the Community, Sturgis – 2023
Kara Graveman, 1807 Williams St, Sturgis SD 57785. (605) 347-2991
Alcestor-Hudson School District – 2021
Tim Rhead – Superintendent, Cassie VanKekerix – Program Coordinator
102 E 5th St., Alcestor SD 57001, 605-934-1890
Armour School District - 2021
Marian Biederstedt - 604 3rd St., Armour, SD 57313 (605)724-2977
Black Hills Special Services --Belle Fourche Elementary and High School - 2023
Pat Deering, 2305 13th Avenue, Belle Fourche, SD 57717
(605) 723-3382
Elementary - Val Fowler
Black Hills Special Services --Belle Fourche Middle School - 2023
Kristy Messner - 2305 13th Avenue, Belle Fourche, SD 57717
(605) 723-3367
Black Hills Special Services -- Rapid City -- Discover the Valley – Rapid Valley/Valley View - 2023
Desmond Keller, 730 E. Watertown Street, Rapid City, SD 57701 (605) 394-5120
Black Hills Special Services -- Rapid City – General Beadle Elementary - 2019
Desmond Keller, 730 E. Watertown Street, Rapid City, SD 57701 (605) 394-5120
Erin Hughes, Program Coordinator, 10 Van Buren St., Rapid City, SD 57701 (605) 381-9348
Black Hills Special Services --Rapid City – Horace Mann Elementary - 2020
Desmond Keller, 730 E. Watertown Street, Rapid City, SD 57701 (605) 394-5120
Alexandra Jarding, Program Coordinator, 902 Anamosa St., Rapid City, SD 57701 (605) 394-2706
Boys and Girls Club of the Missouri River Area – Wagner and Marty - June 2023
Jodi Zephier and Pat Breen, 104 Sheridan Ave. S.E., Wagner, SD 57380
(605) 384-9908
Boys and Girls Club of Moody County – 2019
Vanessa Merhib, 500 W. 1st Avenue, Flandreau, SD
(605) 651-3940
Boys and Girls Club of the Lower Brule Sioux Tribe – 2019
Tonya Derdall, 1870 Oyate Circle, Lower Brule SD 57548,
(605) 473-0652
Boys and Girls Club of the Sioux Empire – 2019
Rebecca Wimmer, 824 East 14th Street, Sioux Falls, SD 57104
(605) 338-8061
Boys and Girls Club – Watertown - 2023
Louis Canfield, PO Box 833, Watertown, SD 57201
Program Director: Kyle Thyen
Chamberlain/St. Joseph Indian School - 2021
Lindsay Chilson, PO Box 119,
311 E. Kellam Ave., Chamberlain, SD 57325 (605) 234-4460
Crow Creek Tribal Schools – 2021
Cody Russell – Superintendent, Liana Champagne – Program Liaison,
101 Crow Creek Loop, Stephan SD 57346, 605-852-2455
Custer YMCA - 2021
Nicole Weiss, 644 Crook Street, Custer, SD 57730 - (605)348-6578
Erica Van Horn, Custer
Edgemont
Sarah Twiss, Hermosa
Dupree School District - 2023
Brian Shanks, P.O. Box 10, Dupree SD 57623 - (605)365-5140.
Amy Linn, program coordinator
Enemy Swim Day School - 2019
Rebecca Dargatz, 13525 446th Ave., Waubay, SD 57273 (605) 947-4605
Henry School District – 2023
Philip Schonebaum, 111 N. Cedar St., Henry SD, 57243. 605-532-5364
Huron School District - 2023
150 5th SW, Huron SD, 57350 - (605) 353-6990
Lutheran Social Services of South Dakota- 2023
Clay Flesner, 1312 S. Bahnson Ave., Sioux Falls, SD 57103, (605) 759-8038
Mitchell School District - 2023
Supt. Joseph Graves
L.B. Williams Elementary
Becky Roth, principal, Cheryle Aslesen, program director, 1420 University Ave., Mitchell, SD 57301
(605) 995-3090
Longfellow Elementary
Karen Whitney, principal, Mindy Childs and Bobby Reindl, program directors, 922 E. 2nd Ave., Mitchell, SD 57301 (605) 995-3092
Mitchell Middle School
Brad Berens, principal, Beth Kopfmann and Diane Way, program directors, 800 W. 10th Ave., Mitchell, SD 57301 (605) 995-3051
Multicultural Center – 2021
Christy Nicolaisen – Director, 515 N Main Ave, Sioux Falls SD 57104, 605-367-7401
Rapid City Public Schools
Desmond Keller, 730 E. Watertown Street, Rapid City, SD 57701 (605) 394-5120
Rapid City YMCA - 2019, 2020, 2021. 2023
Alisa Cunningham, Maryle Zvejnieks
815 Kansas City Street, Rapid City, SD 57701 (605) 718-9622
Rapid City - Club for Boys - 2019
Sara Gentry, PO Box 907, Rapid City, SD 57709 (605) 343-3500
Rapid City - Youth and Family Services – 2020
Carrie Robley, PO Box 2813 120 East Adams Street – Rapid City, SD 57709 605-342-0693
Boys and Girls Club of Rosebud – 2020
Glen Marshall, 435 W. 2nd Street, Mission, SD 57555 605-519-5389
Red Cloud Indian School - 2020
T.J. Lynch, PO Box 7, Porcupine, SD
(605) 867-2801
Summit School District – 2021
Mike Schmidt – Superintendent, Dawn Johnson – Program Coordinator,
400 West Sherman Ave, Summit SD 57266, 605-398-6211
Three Rivers Special Services Coop – Kadoka School Afterschool Program – 2021
Kathy Arthur – Director
PO BOX 615, Philip SD 57567, 605-859-2244
Volunteers of America, Dakotas - 2020, 2023 - STARS and Kids Campus Central
Rob Shaw and Stephanie Monroe, 1309 W. 51st Street, Sioux Falls, SD 57104
Washington Pavilion – 2023
Rose Ann Hofland, 301 S. Main Ave, Sioux Falls, SD 57104 (605)731-2373
Wolsey - Wessington School District - 2021
375 Ash Street SE, Wolsey, SD 57384 (605) 883-4221
- Grants end June 30 of year indicated.



CONTACT

Please contact Jill Cotton at 605-295-3876 with any questions regarding the 21st Century Community Learning Centers grant or application process.